Sztuka XXI wieku

To content | To menu | To search

March 2011

Techniki sztuki współczesnej

rzezba1.jpgSztuka to nadanie realnego kształtu wizją artysty. To stworzenie za pomocą różnorodnych środków tego, co na pozór nie uchwytne, nieokreślone.

W raz z rozwojem człowieka a zatem i cywilizacji artysta dostał szereg narzędzi do ręki, między innymi urządzenia multimedialne, elektroniczne, laser, światło, różnorodne materiały wytwórcze (między innymi tkaniny, szkło, metal, aluminium, drewno, papier). Stąd też powstanie unikalnych projektów, które jeszcze kilka lat wstecz nie miałyby prawa zaistnieć, a także bogatych technik sztuki współczesnej. Do najczęściej stosowanych technik sztuki należą technika malarska (asamblaż, olejna, witrażowa, akryl, fresk, gwasz, pastel, tempera), technika rzeźbiarska (relief płaski, wypukły, wklęsły), technika graficzna (sitodruk, drzeworyt, miedzioryt, akwaforta, litografia), a także grafika komputerowa oraz rozmaite techniki sztuki z wykorzystaniem światła i lasera.

Malarstwo współczesne

malarstwo_wspolczesne.jpgDla jednych to uchwycenie wizji artysty za pomocą multimedialnych urządzeń, dla innych to dzieło stworzone za pomocą pędzla i farb olejnych.

Jedno, co można powiedzieć na pewno to to, iż malarstwo współczesne to swobodne i niezwykle nasycone emocjami ukazywanie talentu, wizji a także różnorodnych zjawisk za pomocą obrazów. To dzieła sztuki dla prawdziwych koneserów, estetów czy znawców piękna. W odłam tejże sztuki malarskiej wchodzą prace artystyczne zarówno te o przekazie niebywale realistycznym, ale również te o zabarwieniu surrealistycznym. Malarstwo współczesne, tak jak i sama sztuka współczesna, nazywana także nowoczesną nie toleruje norm, zasad, kanonów, ograniczeń oraz wszelakich hamulców artystycznych. Wizja współczesnego artysty jest zupełnie niczym ptak, unosi się ponad przeciętność i utarte szlaki, pokazuje nam rzeczy z zamierzchłych czasów w zupełnie innym obliczu. Sztuka ta pozwala w sposób unikalny, wyjątkowy i ponad przeciętnych zobrazować wszelkie zjawiska nas otaczające.

Sztuka współczesna w rzeźbie

Nietypowe środki wyrazu, niczym nieograniczone wizje artystyczne. Dzisiejsze rzeźby to oderwanie się od kanonów osadzonych w artystycznym świecie od setek lat.

Rzeźba dzisiejszych czasów to doskonałe wykorzystanie iluminacji świetlnych oraz różnorodnych współczesnych tworzyw plastycznych. Praktycznie z każdej materii nowoczesny, czyli o unikalnym spojrzeniu artysta potrafi stworzyć dzieło o niebywałym wrażeniu. Do wielkich rzeźbiarzy współczesnej epoki należą Heinz Mack oraz Magdalena Abakanowicz. Kolosalne rzeźby przypominające postaci ludzkie wykonane z tkanin, brązu oraz drewna o niebanalnych faktorach i kolorach rozsławiły nazwisko Abakanowicz na całym świecie. Niezwykle efektowne instalacje artystki, były i są podziwiane praktycznie w każdym zakątku świata. Heinza Macka z kolei ekscytuje swych miłośników rzeźbami świetlnymi, laureat wielu prestiżowych nagród swą sławę zdobył między innymi dzięki instalacją takim jak świetlna stela zainstalowana na pustyni Tunezji, czy też Maroka – odbijające się światło w białych metalowych płytach oraz lustrach, które kreujące instalacje świetlną na wzór niebiańskiego ogrodu.

Czym jest sztuka współczesna?

Sztuka współczesna, tworzona tu i teraz, odzwierciedlająca czas, w którym zaistniała. To dążenie do tworzenia dzieł innych od tych, które już były, całkowite oderwanie się od potrzeb rynkowych, to najdoskonalszy sposób na przekazanie emocji oraz subiektywnego spojrzenia na świat.

Samo pojęcie sztuki współczesnej zrodziło się w połowie XX wieku, a ją samą wiąże się zarówno z działalnością jak i poglądami dadaistów. Sztuka współczesna charakteryzuje się bogactwem form jej wyrażania, stąd też doskonale odnajduje się w wszelkiego typu manifestacjach, happeningach, artystycznych i szalenie nowatorskich collage’ach, wizualizacjach (m.in. świetlnych – rzeźby iluminacyjne Heinza Macka), w fotomontażach oraz abstrakcjach. Artyści tworzący sztukę nowoczesną nie boją się zupełnie nowatorskich materiałów, czy też łączenia ze sobą rzeczy na pozór do siebie niepasujących. Sztuka nowoczesna to oderwanie się od ustalonych trendów, szeroko przyjętych norm artystycznych, bądź też ukazywanie „starego” w zupełnie innowacyjnym świetle.

Zapraszam

Zapraszam za dwa tygodnie!