Sztuka XXI wieku

To content | To menu | To search

Olejna technika malarska

paint-933395_960_720.jpg

Dzieła wielu artystów zdobią dziś galerie sztuki i muzea na całym świecie. Wielu ludzi jednak chce również mieć w swoim domu obrazy olejne. Czy jest to wykonalne? Oczywiście jak najbardziej tak. Możemy przede wszystkim zamówić dla siebie repliki takich dzieł, które są już mocno znane na świecie i cenione. Oczywiście profesjonalista pozna, że to replika, ale wielu ludzi nie znających się na sztuce nie będzie w stanie rozróżnić tych dzieł.

Nie taka prosta technika

Zdecydowanie pozwolenie sobie na obrazy olejne znanych artystów nie będzie takie łatwe. Kosztują one bowiem niesamowicie duże sumy i nie każdy będzie je mógł zakupić, ale w przypadku dzieł mniej znanych artystów, na przykład lokalnych również my z pewnością będziemy mogli zakupić takie obrazy do domu i cieszyć się niesamowicie piękną sztuką na domowych ścianach. Warto więc rozważyć przede wszystkim wybranie artystów współczesnych i ich dzieł, bowiem to dzieła, które są zwyczajnie wiele tańsze, a często również niesamowicie dobrze się prezentują. To gratka dla miłośników i pasjonatów sztuki.

Gościnny wpis zawdzięczamy we współpracy z portalem go4art

Techniki sztuki współczesnej

rzezba1.jpgSztuka to nadanie realnego kształtu wizją artysty. To stworzenie za pomocą różnorodnych środków tego, co na pozór nie uchwytne, nieokreślone.

W raz z rozwojem człowieka a zatem i cywilizacji artysta dostał szereg narzędzi do ręki, między innymi urządzenia multimedialne, elektroniczne, laser, światło, różnorodne materiały wytwórcze (między innymi tkaniny, szkło, metal, aluminium, drewno, papier). Stąd też powstanie unikalnych projektów, które jeszcze kilka lat wstecz nie miałyby prawa zaistnieć, a także bogatych technik sztuki współczesnej. Do najczęściej stosowanych technik sztuki należą technika malarska (asamblaż, olejna, witrażowa, akryl, fresk, gwasz, pastel, tempera), technika rzeźbiarska (relief płaski, wypukły, wklęsły), technika graficzna (sitodruk, drzeworyt, miedzioryt, akwaforta, litografia), a także grafika komputerowa oraz rozmaite techniki sztuki z wykorzystaniem światła i lasera.

Malarstwo współczesne

malarstwo_wspolczesne.jpgDla jednych to uchwycenie wizji artysty za pomocą multimedialnych urządzeń, dla innych to dzieło stworzone za pomocą pędzla i farb olejnych.

Jedno, co można powiedzieć na pewno to to, iż malarstwo współczesne to swobodne i niezwykle nasycone emocjami ukazywanie talentu, wizji a także różnorodnych zjawisk za pomocą obrazów. To dzieła sztuki dla prawdziwych koneserów, estetów czy znawców piękna. W odłam tejże sztuki malarskiej wchodzą prace artystyczne zarówno te o przekazie niebywale realistycznym, ale również te o zabarwieniu surrealistycznym. Malarstwo współczesne, tak jak i sama sztuka współczesna, nazywana także nowoczesną nie toleruje norm, zasad, kanonów, ograniczeń oraz wszelakich hamulców artystycznych. Wizja współczesnego artysty jest zupełnie niczym ptak, unosi się ponad przeciętność i utarte szlaki, pokazuje nam rzeczy z zamierzchłych czasów w zupełnie innym obliczu. Sztuka ta pozwala w sposób unikalny, wyjątkowy i ponad przeciętnych zobrazować wszelkie zjawiska nas otaczające.

Czym jest sztuka współczesna?

Sztuka współczesna, tworzona tu i teraz, odzwierciedlająca czas, w którym zaistniała. To dążenie do tworzenia dzieł innych od tych, które już były, całkowite oderwanie się od potrzeb rynkowych, to najdoskonalszy sposób na przekazanie emocji oraz subiektywnego spojrzenia na świat.

Samo pojęcie sztuki współczesnej zrodziło się w połowie XX wieku, a ją samą wiąże się zarówno z działalnością jak i poglądami dadaistów. Sztuka współczesna charakteryzuje się bogactwem form jej wyrażania, stąd też doskonale odnajduje się w wszelkiego typu manifestacjach, happeningach, artystycznych i szalenie nowatorskich collage’ach, wizualizacjach (m.in. świetlnych – rzeźby iluminacyjne Heinza Macka), w fotomontażach oraz abstrakcjach. Artyści tworzący sztukę nowoczesną nie boją się zupełnie nowatorskich materiałów, czy też łączenia ze sobą rzeczy na pozór do siebie niepasujących. Sztuka nowoczesna to oderwanie się od ustalonych trendów, szeroko przyjętych norm artystycznych, bądź też ukazywanie „starego” w zupełnie innowacyjnym świetle.